Čím platit naše nákupy.

Penězi přece, odpovíte jistě hned po přečtení nadpisu článku. Ale já to myslím trošku jinak. Totiž co použít k zaplacení útraty. Jistě, říkáte si, v dnešní době karet se budu tahat s hotovostí. Nu, své opodstatnění tahání drobných má ještě stále svůj význam. Pomineme-li nemožnost platit u některých prodejců kartou, tak i ten, že víme, jak peníze vypadají. Protože za nějakou dobu to již vědět nebudeme. Ano blíží se čas, kdy se bankovky a mince stanou minulostí.
kapsa plná kreditních karet
Nu, ale zpět k tématu, čím, nebo lépe řečeno, jak platit nákup. Dnes snad ani neexistuje obchod, kde by karty nefungovaly. A pokud jste ve velkém marketu, není co řešit. Karta, nebo nálepka. Mobil zatím jen někde. Nálepka, vy nevíte, co je nálepka? To je taková kartička, velikosti asi jeden krát dva centimetry, kterou si dáte kam chcete. Někdo ji nosí na klíčích, někdo ji má nalepenou zezadu na mobilu. Tuto nálepku, nebo známku vám vydá vaše banka, a to buď zadarmo, nebo za poplatek. Zde si dovolím varovat, když ji ztratíte, může s ní platit kdokoli, kdo ji najde. Protože tato věcička funguje výhradně jako bezkontaktní. Zde poradím maličkost, nastavte si velmi nízký limit. Já, protože ji používám jen v nouzi, a zcela výjimečně, mám denní limit na sto korunách. Více z ní nikdo nedostane, ani kdyby se rozkrájel. Když by chtěl více, už musí znát PIN.
bankovky v kapse
Je vhodnější hotovost, nebo karta? I zde karta vyhrává, a to ve více případech. Pokud včas zjistíte její ztrátu a nahlásíte to, banka ji zablokuje, a vydá novou. Asi již za poplatek, ale přece. Peníze vám ukradnou a propijí. S kartou si můžou například namazat chleba, ale pokud neznají PIN, k ničemu jinému jim nebude. Nejsou-li to hackeři, co vám ji šlohli. A i ti musí pracovat hodně rychle, než ji necháte zablokovat.

Takže závěrem bychom si mohli říci, že placení za nákup kartou má v sobě skoro všechny výhody, a peníze v hotovosti již nejsou potřeba. Přesto doporučuji nosit nějakou částku sebou. Ne úplně všude totiž lze kartu uplatnit.