Řím: město vonící romantikou a těstovinami

Přemýšlíte, kam si zajet na prodloužený víkend a máte rádi starodávné památky. Rádi si také pochutnáte na opravdu kvalitní zdravé kuchyni. Pak byste neměli opomenout hlavní město Itálie – Řím.
tiber most řím
Město, jehož počet obyvatel převyšuje lehce 2,5 miliónů, se nachází přibližně uprostřed Itálie. Díky tomu je zde nejlepší strávit víkend či celou dovolenou mimo hlavní prázdniny. Výhodou Říma je dobrá dostupnost, pyšní se hned dvěma letišti – Fiumicino a Ciampino. Lze zaletět i na letiště v jiném větším italském městě – Bologna, Pisa – a využít pohodlných rychlíků v Itálii. Pro zjištění spojů doporučujeme trainitalia stránky.
kupole řím
Co určitě nesmíte v Římu minout:

• o Koloseu snad ani nemusíme mluvit – momentálně je možné za 6 euro se podívat i dovnitř, pokud si vystojíte poměrně dlouhé fronty zde,
• Forum Romanum – zbytky románských lázní nacházející se v těsné blízkosti Kolosea, lze zakoupit společný lístek do obou památek za 12 euro,
• Vatikán – respektive pouze Bazilika Svatého Petra, neboť pro vstup do města potřebujete speciální povolení. Nezapomeňte přibrat šátek či mikiny, pro vstup je nutné mít zahalené paže a nohy alespoň po kolena,
• Pantheon – nejstarší zachovalý chrám v Římě, kde si budete marně lámat hlavu, jak bez dnešní techniky a lešení mohlo být 8 korintských sloupů před vstupem vztyčeno tehdejším obyvatelstvem,
• Fontána di Trevi – věčně v obležení turistů, ale jedna z nejznámějších římských fontán a ne jen díky filmu Prázdniny v Římě.

Hoďte si mincí a něco si přejte.

Mohli bychom pokračovat ve výčtu dalších a dalších náměstí, chrámů. V Římě narazíte na zbytky starých zdí, románských pyramid, kostely snad na každém kroku, který v centru města uděláte. Rádi bychom ale vyzdvihli dvě místa, kde si odpočinete i od turistů, pokud budete mít štěstí, a přesto svojí velkolepostí a starověkým kouzlem na vás dýchnou možná i více než proslulé Koloseum.

1. Via Appia
Jedná se o bývalou nejdůležitější starověkou silnici na okraji Říma. Její stavba započala už v 3. století před naším letopočtem. Bohužel v 5. století nejen v důsledku rozlehlých močálů začala její sláva upadat. Dnes se stát pokouší o její rekonstrukci a nachází se zde volně přístupné muzeum o její historii.

2. Ostia Antica
Rozlehlé zbytky (ruiny) starověkého města, které se nacházejí přibližně hodinu jízdy autem z Říma, jsou přístupné veřejnosti za 8 euro. Věřte, že ani dvě hodiny vám nebudou stačit k prolezení zbytků ruin včetně menšího amfiteátru. Odsud je to jen kousek k moři na odpočinek na pláži.