Nejlepší přítel člověka

Chcete si pořídit štěňátko, ale nevíte, jaké by se nejlépe hodilo právě do vaší rodiny? Existuje hned několik faktorů, které je potřeba předem zvážit, než si domů přivezete nového chlupáče. Nad čím se zamyslet, dle čeho vybírat, a co si připravit?

Plemeno

Při výběru psa je nutné zvážit, jaké plemeno si zvolíte. Chcete spíše pejska na zahradu, který ochrání váš dům, parťáka na výšlapy, mazlíčka na pohovku, výstavního šampiona, nebo kamaráda pro děti? Nejušlechtilejší je samozřejmě zachránit oříška z útulku, ale ti už většinou mají něco za sebou a převýchova pejska není zrovna snadná. Musíte si uvědomit, že tenhle nový kamarád s vámi pár let pobude, a nelze jej jen tak odložit. Vybírejte tedy obezřetně, protože různá plemena mají různé vlastnosti. Univerzálním plemenem se jeví štěně akita inu. Jedná se o krásného psa s huňatým kožíškem, který je vhodný jak do domu, tak i na zahradu.

žena a pes

Neslintá, je skvělý hlídač, ale rovněž i parťák pro děti, štěká jen v případě nutnosti a nezapáchá. Ačkoliv líná, jedná se jen o jev, který se zjevuje jednou za šest měsíců, aby pročistil srst. Je to vysoce inteligentní plemeno psa, které se hodí i ke starším lidem, jelikož není náročný na pohyb a vydrží chvíli sám doma. Chcete-li si pořídit tohohle skvělého parťáka, vyhněte se množírnám, a raději investujte do zdravého štěněte z dobré chovatelské stanice. Jednou takovou je například Ken`Ichi Ai, kter se zabývá pouze chovem čisté japonské linie plemena Akita inu.

akita inu

Časová náročnost

Ačkoliv je pejsek skvělým společníkem, a ochotně vám pomůže vyplnit váš volný čas, musíte myslet i na to, že jeho volný čas budete vyplňovat právě vy. Pokud trávíte v práci celé dny, nebo rádi jezdíte na dovolenou, ujistěte se, zda budete schopní s pejskem v domě fungovat. Nelze jej totiž jen tak na týden opustit, nebo jej čas od času zapomenout vyvenčit.

Vhodný veterinář

Stejně jako lidé, musí i pejsci pravidelně navštěvovat lékařské prohlídky, chodit na očkování, a potřebují nejlepší odbornou péči při každé nemoci. Pokud si tedy pořizujete čtyřnohého parťáka, rovnou mu sežeňte i kvalifikovaného veterináře.

Výbava

A nakonec výbava. Samozřejmě budete kupovat kvalitní granule, které se pro jeho plemeno i velikost hodí. Dále ale potřebuje mít kde spát. Domácí pejsek užije pelíšek, nebo psí polštář, venkovní zase kvalitní, a zateplenou boudu umístěnou ve stínu a závětří. Hračky pořídíte za pochodu, protože každý pejsek je jiný, a ne každý si rád hraje. Dále pak kvalitní obojek a vodítko, aby vaše procházky byly zábavou, a ne týráním.