Můžeme opravy bazénových čerpadel provádět sami?

V horkém letním dni asi není lepší pocit, než se ponořit do chladivé, osvěžující vody bazénu. Není tedy divu, že prakticky každý, kdo má dostatečně velký pozemek, ať už u svého rodinného domu nebo u chaty či chalupy, nějaký má.

Ovšem udržet vodu průzračně čistou a dostatečně kvalitní po celou sezónu není nic jednoduchého. Horké počasí totiž velmi prospívá řasám a sinicím, které se začnou množit prakticky na jakékoliv vodní ploše. A na nás je, abychom je pokud možno zlikvidovali.

bazen8

K tomu používáme nejrůznějších prostředků, ať už chemických či mechanických. A jedním z těch, které najdeme prakticky všude, je filtrační zařízení.

To funguje na jednoduchém principu. Čerpadlem se nasává voda, ta se prožene přes filtrační médium, kde se zachytí pokud možno veškeré nečistoty, a následně ji již vyčištěnou vypustí zpět do bazénu. Tento způsob je dobrý zvláště při odstraňování malých nečistot.

Jak již bylo řečeno, součástí filtračního zařízení je i čerpadlo. To lze koneckonců využít i k jiným účelům, například k vypouštění vody po skončení sezóny. Avšak jako vše ostatní, ani tento stroj není perpetuum mobile. Občas se zkrátka stane, že se i při nejlepší péči rozbije, zvláště pokud je intenzivně používán.

bazen10

Zde pak stojíme před důležitou otázkou: jsou opravy bazénových čerpadel Servis vířivých van skutečně náročné? Nebo je můžeme provádět sami? Odpověď závisí na několika faktorech.

Jedním z nich je typ a rozsah poškození. Lehčí závady, například prasklinu na hadici, můžeme snadno s trochou šikovnosti opravit sami. Pokud se však například dostane voda do elektrického vedení, pak na to pravděpodobně sami nestačíme.

Dalším faktorem, který musíme zvážit, jsou naše dosavadní znalosti a zkušenosti z opravy podobných přístrojů. Zde mají výhodu domácí kutilové, kteří jsou zvyklí se podobnými věcmi zabývat.

Pokud si však nejste jisti, že na daný úkol stačíte, raději kontaktuje odborníky, zvláště pokud je přístroj v záruce. Ušetříte si tak hodně času, nervů a možná i peněz.