Nejběžnější chyby při jízdě na kole


Jak se říká, neznalost zákona se neomlouvá a to ani u pravidel cyklistického provozu. Chyby sice dělá každý, ale při řízení kola na ně můžete škaredě doplatit. Často se můžete setkat s mylnými informacemi, které se tradují mezi lidmi o tom jak správně jezdit na kole. Proto je dobré si před jízdou vše dobře nastudovat v odborné literatuře či přímo v zákoně. A jakých chyb se tedy většinou dopouštíme? Často se jedná o dvě následující.

cyklisti ve městě

1 CHYBA: CYKLISTÉ MOHOU JET VEDLE SEBE

I když se to na první pohled nezdá, jedná se o zásadní chybu, která je vymezena zákonem, který jasně říká, že je možné jet jen jednotlivě za sebou. Při jízdě vedle sebe blokujete například jedoucí automobil za vámi, který vás nemůže objet a i při samotném objíždění hrozí kolize s cyklistou. Dalším nebezpečným faktorem je mluvení za jízdy, kdy se může částečně ztrácet pozornost.

 

2 CHYBA: JÍZDA MIMO PRUHY PRO CYKLISTY

Další častá chyba. Přitom vybudovat každý úsek určený pro cyklisty stojí nemalé peníze. Jejich účelem je, ale zvýšení bezpečnosti a snížení rizika kolize cyklisty s chodcem. Užití těchto stezek a pruhů nařizuje zákon č. 361/2000 Sb. a za jeho nedodržování můžete být pokutováni policií.

jízda na kole po silnici

DALŠÍ FAKTORY

Dělat tyto chyby je zbytečné a také i nebezpečné. Cyklistika zažívá dnes prudký nárůst a to zejména s přechodem na ekologický způsob života. Nedávno se objevili se v provozu elektrokola a všemožná elektrovozítka a proto je dnes cyklodoprava hustší než dříve. Za řídítka tak usedají například staří lidé, pro které je elektropohon možností jak jezdit i ve vyšším věku. Mezi cyklisty se objevují také agresivní, neopatrní, opilí a nerozvážní lidé, kteří mohou okamžitě vyvolat nehodu. Pokud, ale nebudete dodržovat pravidla silničního provozu, nejen že máte větší šanci na kolizi, navíc může vina padnout na vás i přesto, že agresorem byl někdo jiný. Dělat chyby se prostě nevyplácí a to platí pro nás všechny.