Hygge a lykke pro Vaše štěstí

Dánové se pravidelně umisťují na předních místech žebříčku nejšťastnější národy světa, nejednou jim patřilo také prvenství. Existuje dokonce termín pro severský životní styl, kterému se říká hygge.
Jedná se o přístup k životu, který je spojový s pohodou, pohodlným bydlením a schopností člověka hledat si krásu v obyčejných životních chvílích. Nemusíme mít zrovna šťastné životní období, znáte to sami, potíže ve vztazích, problémy s výchovou dětí, komplikace v zaměstnání, nemoci, neshody v příbuzenstvu, život, který jsme si představovali trochu jinak. Není v našich silách většinu skutečností našeho života změnit, můžeme se ovšem radovat ze zdánlivých maličkostí a tím posilovat ten subjektivní pocit, kterému mnozí lidé říkají štěstí. Co nám brání, abychom si vytvořili příjemnou atmosféru každý den.
Káva a sušenky
Hygge styl je natolik populární, že se dokonce vyučuje na školách. Například v Londýně na Morley college.
Samozřejmě udělat si pohodu je trochu obecné. Přispět k tomu lze prostřednictvím několika pilířů stylu hygge, které obsahují například zapálení svíček, svěží vzduch v místnosti, vypnutí mobilního telefonu a dočasný únik od online světa, drobné radosti jako třeba šálek kávy či sklenici vína, vnitřní smířenost, kdy se snažíme s každým vyjít v dobrém, vděčnost za to, čeho se nám dostává, pohodlí beze spěchu, pospolitost s okolím, kdy se snažíme budovat kvalitní a přátelské vztahy a vnést do života pozitivní stopu.
Vonná svíčka
Hygge jako součást dánské kultury, které se později etablovalo také v ostatních evropských zemích, vzniklo koncem dvacátého století. V současné době vzniká něco jako vyšší level, kterým je lykke, které ovšem z principů hygge vychází. Principy dobra spočívají mimo jiné v hledání dobra, které ve světě kolem nás ještě je.
Pokud Vás tento životní styl hygge a následně lykke zajímají, určitě si přečtěte knihy Wikinga Meika – Hygge, prostě šťastný život a Lykke, tajemství nejšťastnějších lidí.